zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stavba plovoucí jaderné elektrárny pokračuje

29.05.2013
Atomová energie
Stavba plovoucí jaderné elektrárny pokračuje

Pokořena další meta při stavbě ruské plovoucí JE - byly nainstalovány 300-tunové nádoby, kde budou uloženy reaktory

Rusové nainstalovali na první plovoucí jaderné elektrárně na světě Akademik Lomonosov dvě nádrže, které budou sloužit jako schránka pro aktivní zóny reaktorů a chladicí okruhy. Každá z nich váží přibližně 300 tun.

Nádrže vyrobil závod Baltské loděnice, který elektrárnu staví. Instalace trvala dva dny a byla velmi komplikovaná, především kvůli tuhé ruské zimě - zamrzla řeka Něva, na které loď plove.

Na první plovoucí JE budou fungovat dva jaderné reaktory o výkonu 35 megawattů. Nosná loď byla spuštěna na vodu v roce 2010, o rok později byla stavba dočasně zastavena kvůli bankrotu loděnic. Převzal je ale státní podnik United Shipbuilding Corporation a stavba pokračovala. Spuštění je naplánováno na rok 2016.

Rosatom hodlá vybudovat dalších 7 takových elektráren do roku 2015. Zájem o ně je v Rusku velký - okolo dvou třetin celého ruského území leží v oblasti trvale zmrzlé půdy, zásobování elektrickou energií je pro tyto kraje zcela zásadní, ale budování potřebné infrastruktury velmi náročné. Pohyblivé a nenáročné na pozemní obsluhu plovoucí elektrárny je mohou alespoň částečně vyřešit. Zájem projevil i plynový obr Gazprom, který je hodlá využít pro zásobování energií plynových vrtů v nejsevernějších místech zeměkoule (například na poloostrově Jamal). Není také vyloučeno, že v případě zájmu budou Rusové své námořní elektrárny vyvážet do zahraničí.

Obr. na:http://atominfo.cz/2013/01/pokorena-dalsi-meta-pri-stavbe-ruske-plovouci-je-byly-nainstalovany-300-tunove-nadoby-kde-budou-ulozeny-reaktory/

Základem pro technologie plovoucích jaderných elektráren posloužilo především ruské a sovětské know-how v oblasti vojenských jaderných technologií pro ledoborce a ponorky, reaktory tlakovodního typu PWR jsou vylepšenou verzí KLT-40, používaného na ruských atomových ledoborcích typu Arktika (jedním z nich je například slavná loď 50 let Vítězství).

Zdroj: World Nuclear News, www.atominfo.c

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí