zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Vysočině se chystají houbařské výstavy, houby ale nerostou

08.09.2012
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Environmentální poradenství
Les
Na Vysočině se chystají houbařské výstavy, houby ale nerostou

Na Vysočině plánují mykologové houbařské výstavy, houby ale zatím kvůli suchu skoro nerostou. Ochránci přírody ze Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy už raději termín přesunuli z půlky září na začátek října. Jinde pořadatelé věří tomu, že naprší a hub v lesích přibude. Výstavy hub se chystají například v Kněžicích, Havlíčkově Brodě a Jihlavě.

Ochránci přírody na Žďársku chtějí lidem ve vzdělávacím centru Křižánky ukázat houby rostoucí ve Žďárských vrších. O víkendu ale v lese skoro nic nenašli. "Prošli jsme asi pět kilometrů a ony nerostou ani prašivky, nebo ve velmi omezené míře. Zdálo se, že napršelo, ale v lese toho na zem moc nepropadlo," řekl ČTK Jaromír Čejka ze Správy CHKO Žďárské vrchy.

Mykologický klub Jihlava pomůže s přípravou Houbařského dne, který bude 16. září v kněžickém středisku ekologické výchovy Chaloupky. O pět dní později otevře výstavu hub v jihlavském Muzeu Vysočiny, potrvá do 23. září. Jednatelka klubu Kateřina Pauzarová nepropadá pesimismu. "Myslím, že se nám blýská na lepší časy, že se už něco přece jen nalézt dá. Ale nenasbíráte toho košík," uvedla. Podle její zkušenosti rostou různé druhy hub, hřibovité i holubinky, ale je jich málo. Pro Chaloupky by mykologové chtěli sehnat kolem 100 druhů hub.

Dnešním dnem také odstartovala podzimní houbařská poradna v jihlavském muzeu. S odborníky se tam lidé mohou radit každé pondělí mezi 16:00 a 17:00, a to do konce října. Když nerostou běžné druhy hub, chodí se zájemci ptát třeba na choroše.

V Havlíčkově Brodě má výstava hub tradici dlouhou kolem čtvrt století. Letos bude v Havlíčkově domě od 17. do 19. září. "Je otázka, jestli do té doby něco poroste. Co jsem mluvil s kolegy houbaři teď v pátek, tak říkali, že nenašli prakticky nic," podotkl mykolog Jaroslav Kocman. Když naprší, mohla by podle něj být dobrá úroda hub na přelomu září a října.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí