zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Využití LIDARu v ekologii

05.03.2012
Geologie
GIS - mapy
Využití LIDARu v ekologii

Letecké laserové skenování - LIDAR

Letecké laserové skenování - LIDAR

Laserové skenování (zkráceně LIDAR z angl. Light Detection and Ranging) patří k nejnovějším technologiím pro pořizování prostorových dat o území. Nachází své využití zejména při vytváření přesných digitálních modelů terénu a povrchu.

Uplatnění nalezneme v městských informačních systémech, GIS, provozních systémech pro inženýrské sítě (liniové sítě - plyn, voda, komunikace, el. vedení, telekomunikace), při výškových analýzách území, analýzách odtokových poměrů, v archeologii a ve 3D vizualizacích.

Výhody laserového skenování - LIDARU:

  • velká hustota naměřených dat v krátkém časovém intervalu
  • možnost použití i za tmy
  • vysoká přesnost získaných dat

Princip metody leteckého laserového skenování

Z leteckého laserového skeneru vyšleme laserový paprsek měřící vzdálenost, kterou urazí směrem k povrchu Země. Ve stejný okamžik zaznamenáme polohu skeneru pomocí diferenciálního GPS a inerciální navigace a směr paprsku. Vyhodnocením všech parametrů získáme informaci o jednom určitém bodu povrchu.

Nosičem celého laserového zařízení bývá letadlo nebo vrtulník, na rozdíl od pozemního laserového skenování, kdy je možné umístění systému přímo v terénu nebo na pozemním vozidle. Nabízíme možnost pořizovat během letu jak data z laserového skenování, tak i snímkovat fotogrammetrickou kamerou a maximálně ekonomicky zefektivnit leteckou misi.

Letecké laserové skenování (LIDAR) v GEODISU

S využitím nejrůznějších technologií pro letecké laserové skenování má GEODIS velké zkušenosti. Od roku 2009 vlastníme letecký laserový skener Leica ALS 50-II

Fotografie na: www.geodis.cz/sluzby

ZDROJ: GEODIS

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí