zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

CENIA na konferenci GIS LZE v Mikulově

27.12.2011
Zemědělství
GIS - mapy
Les
CENIA na konferenci GIS LZE v Mikulově

CENIA se ve dnech 24.-25.11.2011 zúčastnila v Mikulově konference Praktické využití GIS v lesnictví a zemědělství pořádané AF MENDELU, LDF MENDELU, GEODIS Brno, spol. s r.o., a Nadací Partnerství.

V panelu Lesnictví vystoupila Renáta Horáková s příspěvkem "Projekt Archiv geoportál", který informoval posluchače o projektu spolufinancovaném EU, jehož náplní je vytvoření komplexního informačního systému, který bude zajišťovat správu, archivaci a publikaci rastrových prostorových dat včetně zajištění jejich sdílení či možného poskytování licence pro využívání těchto dat. Informační systém bude pracovat jak s družicovými snímky, tak i s leteckými měřickými snímky aktuálními či historickými. Tato rastrová data bude možné ukládat do rozsáhlého datového archivu a následně je publikovat prostřednictvím internetové sítě široké veřejnosti. Realizací tohoto projektu bude v České republice zajištěno kromě jiného i komunikační rozhraní k datům z evropského projektu GMES.

V rámci panelu Zemědělství vystoupila Simona Losmanova s prezentací "Využití dat z pozorování Země pro sledování změn v krajině". Cílem příspěvku bylo představit možnosti využití dat a služeb evropského programu Globálního monitoringu životního prostředí a bezpečnosti GMES (Global Monitoring for Environment and Security) pro sledování změn v krajině. S ohledem na zvýšení legislativního povědomí členů zemědělské a lesnické komunity o programu GMES byly v úvodu příspěvku citovány základní předpisy a současně objasněny souvislosti dotýkající se vzniku Národního sekretariátu GEOSS/GMES v České republice. Příspěvek popisoval jednotlivé komponenty programu GMES a podrobněji se věnoval službě dotýkající se sledování krajiny včetně utváření obsahu této služby v rámci pracovních plánů připravovaných během iniciační fáze programu GMES (2011-2013). Na ukázku možného využití služeb GMES v příspěvku byla připravena kapitola, v níž byly uvedeny příklady konkrétních projektů. V závěru příspěvku byla směrem k široké uživatelské komunitě sestávající z různorodých českých subjektů vyzdvižena nezbytná potřeba zapojit se do konzultačních procesů vedoucích k utváření finálních služeb pro sledování krajiny a vyhodnocování jejích změn.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí