zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Grónská vláda kvůli klimatickým změnám pozastavila průzkum těžby ropy

22.07.2021
Klimatické změny
Grónská vláda kvůli klimatickým změnám pozastavila průzkum těžby ropy

Grónská vláda se rozhodla pozastavit průzkum těžby ropy u pobřeží ostrova, informovala dnes agentura AP. Levicová vláda svůj krok zdůvodnila snahou dát před ropou přednost obnovitelným zdrojům energie. V okolí největšího ostrova světa se zatím žádná ropa nenašla, americký ústav pro geologický průzkum (U.S. Geological Survey) ale odhadl, že by jí v oblasti mohlo být 17,5 miliardy barelů.

"Budoucnost nespočívá v ropě. Budoucnost spočívá v obnovitelné energii, z níž můžeme mít mnohem větší užitek," uvedla vláda v prohlášení. Kabinet rovněž sdělil, že chce na sebe vzít svůj díl zodpovědnosti v boji s klimatickou krizí. Rozhodnutí, které vláda učinila už v červnu, ale zveřejnila až ve čtvrtek, kabinet označil za krok přívětivý k přírodě.

Nález ropy by mohl obyvatelům Grónska pomoci k dosažení dlouholetého snu vymanit se ze závislosti na Dánsku a jeho dotacích. Dosavadní průzkum komplikovala odlehlá poloha ostrova a jeho drsné klima.

Grónsko má stále čtyři platné licence na průzkum ropy, které nemůže zrušit, dokud se jejich držitelé věnují aktivnímu průzkumu. Jejich držiteli jsou dvě malé společnosti.

Rozhodnutí grónské vlády pozastavit průzkum vítá mezinárodní ekologická organizace Greenpeace, která je označila za skvělou zprávu. "Chápu to tak, že zbývající licence mají jen velmi omezený potenciál," uvedl generální tajemník organizace Greenpeace Nordic, což je regionální pobočka Greenpeace.

Po dubnových parlamentních volbách se do čela kabinetu postavila strana Inuitské společenství, která okamžitě začala plnit předvolební sliby. Zastavila tak i plány na těžbu uranu v jižní části Grónska.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí