zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rosatom uvedl do provozu největší větrnou elektrárnu v Rusku

26.01.2021
Větrná energie
Rosatom uvedl do provozu největší větrnou elektrárnu v Rusku

Kočubejevská větrná elektrárna začala v lednu 2021 dodávat elektřinu na ruskou energetickou burzu. Elektrárna je druhým projektem společnosti NovaWind (divize ruské korporace pro atomovou energii Rosatom realizující projekty ve větrné energetice) a také největší větrnou elektrárnou v Rusku.

Elektrárna leží v Stavropolském kraji na jihu Ruska a tvoří ji 84 větrných turbín o celkovém výkonu 210 MW. Rosatom elektrárnu začal spouštět v prosinci 2020. Míra lokalizace součástí větrných turbín dosahuje 65 %.

Generální ředitel společnosti NovaWind Alexandr Korčagin uvádí: ,,Díky úspěšným zkušenostem s výstavbou a provozem větrných elektráren, zavedení sériové výroby komponent a systémů pro větrné turbíny a efektivnímu dodavatelskému řetězci, který zahrnuje i podniky Rosatomu, se nám daří realizovat naše projekty ve větrné energetice systémově a Kočubejevskou elektrárnu jsme postavili za dva roky. Stavropolský kraj je naším klíčovým regionem."

Rosatom v současnosti realizuje program stavby větrných elektráren v dalších třech lokalitách ve Stavropolském kraji a Rostovské oblasti. Do konce roku 2024 uvede Rosatom do provozu větrné turbíny o celkovém výkonu zhruba 1,2 GW.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí