zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kvůli únikům různých látek do Bečvy ČIŽP kontroluje 15 firem

03.12.2020
Havárie
Šlendryján
Kvůli únikům různých látek do Bečvy ČIŽP kontroluje 15 firem

Kvůli únikům různých látek do Bečvy kontroluje Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) nyní 15 firem. Je mezi nimi i valašskomeziříčská chemička DEZA, řekl dnes novinářům ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Další kontroly chystá podle náměstkyně hejtmana Hany Ančincové (Piráti) krajský úřad, a to v podniku DEZA i firmě Energoaqua, která zajišťuje čištění odpadních vod z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. V září řeku otrávil kyanid, což podle Brabce ověřilo několik laboratoří.

Do Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince dnes opět unikla neznámá látka. Od září už v této oblasti minimálně počtvrté. Na místě znovu odebrali vzorky inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) nebo hasiči.

"Rozbory zatím nemáme. V příštích dnech budeme znát, zda šlo o znečišťující látku," řekl dnes na místě ministr Brabec. Úniky různých látek podle něj musí skončit.

Podle jednatele severomoravského územního svazu rybářů Rostislava Trybučka se dnes u výpusti kanálu, která k Bečvě vede z areálu někdejší rožnovské Tesly, našly čtyři leklé ryby. Podle stupně rozkladu však podle něj už byly odhadem mrtvé tři až čtyři dny. Kvůli opakovanému znečišťování řeky se chystají omezení pro rybáře. "Do konce roku na Bečvě až do soutoku s Moravou nechytáme," řekl Trybuček. Později podle něj lidé nebudou mít dovoleno si chycenou rybu od vody odnést.

U kanálu z Rožnova se objevila v řece také minulé úterý pěna. Rozbory poté prokázaly zvýšené množství dusitanového dusíku, úhyny ryb ani jiných živočichů však tehdy nebyly potvrzeny. Na stejném místě se hladina řeky zpěnila také koncem října. Výsledky rozborů prokázaly ve vodě zvýšený výskyt niklu, který není podle ČIŽP pro člověka významně toxický. V případě znečištění řeky niklem a dusitany běží podle Brabce správní řízení s konkrétními firmami, které vede rožnovský městský úřad. O jaké podniky jde prý neví.

Aktuálně podle Brabce běží řízení o novém povolení pro vypouštění odpadních vod z areálu Tesla. Pro krajský úřad to podle něj znamená možnost ke zlepšení situace. Podle Ančincové hejtmanství udělá vše pro to, aby se havárie neopakovaly. "Provedeme kontroly v Energoaqua a DEZA. My ty společnosti opravdu svlékneme donaha," řekla Ančincová.

Deník Referendum v pondělí uvedl, že se v den zářijové otravy Bečvy v chemičce DEZA, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka následně řekl ČTK, že 20. září se v DEZE stala provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy ryb v Bečvě. Brabec dnes řekl, že o události nevěděl a nevěděla o ní ani ČIŽP. "Určitě tu informaci měla dostat. Není to dobře. Zjistil jsem to z médií," uvedl ministr. Rezignovat odmítá.

Policie i Brabec označili už dřív kanál vedoucí z továrního areálu v Rožnově pod Radhoštěm za možný zdroj zářijového úniku kyanidů. Do Bečvy je vypustil neznámý pachatel 20. září, případ vyšetřují vsetínští kriminalisté. Závažná ekologická havárie postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viktor Chrást

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí