zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zájemců se otevírají i jeskyně, lidí na prohlídce ale bude méně

05.12.2020
Ekologická dovolená, cestování
Geologie
Zájemců se otevírají i jeskyně, lidí na prohlídce ale bude méně

Turistům se od čtvrtka po zmírnění vládních opatření proti šíření koronaviru otevírají i jinak běžně zpřístupněné jeskyně, a to podle otevírací doby. Omezený ale bude počet lidí ve skupině. V tiskové zprávě to dnes uvedl Pavel Gejdoš ze Správy jeskyní ČR. Jeskyně se pro návštěvníky uzavřely od 12. října.

Zpřístupněných jeskyní pod Správou jeskyní je v České republice 14, část z nich je ale běžně od listopadu uzavřená nebo je jejich otevírací doba omezená kvůli zimujícím netopýrům. Podle běžné otevírací doby v prosinci se tak od čtvrtka otevřou Punkevní, Sloupsko-Šošůvské, Výpustek a Bozkovské dolomitové jeskyně. "Otevře i informační centrum Správy jeskyní ČR ve Skalním mlýně v Moravském krasu," doplnil Gejdoš.

Do 15. prosince pak mimořádně otevřou i Mladečské jeskyně, prohlídky budou ve všední dny bez nutnosti rezervace, a také Zbrašovské aragonitové jeskyně, a to ve všední dny po předchozí rezervaci. Ostatní jeskyně otevřou až podle své běžné otevírací doby.

"Turistický provoz ve všech otevřených jeskyních bude omezen dle nařízení vlády - maximálně devět lidí v prohlídce plus průvodce, nošení ochrany dýchacích cest, použití dezinfekce na ruce před prohlídkou a dostatečné rozestupy," uvedl Gejdoš.

Loni do 14 jeskyní v Česku zavítalo přes 761.000 návštěvníků. Rekordmanem byly tradičně Punkevní jeskyně s vodní plavbou po ponorné řece Punkvě, které si prohlédlo 212.000 lidí. Na pomyslné stříbrné pozici byly Koněpruské jeskyně u Berouna s dochovanou penězokazeckou dílnou, kam přišlo loni takřka 88.000 návštěvníků. Následovaly Bozkovské dolomitové jeskyně na Semilsku, které navštívilo 68.000 lidí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí