zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chovatelé papoušků vyzývají senátory: změňte novelu zákona proti týrání zvířat, neděláme nic špatného!

15.11.2020
Příroda
Legislativa
Šlendryján
Chovatelé papoušků vyzývají senátory: změňte novelu zákona proti týrání zvířat, neděláme nic špatného!

Zákaz nebo výrazné omezení činnosti čekají chovatele papoušků, kteří tyto exoty cvičí pro volné létání a pořádají pravidelné srazy s účastí široké veřejnosti. Tato bohulibá činnost, která papouškům prospívá, totiž spadá do aktivit, jež by měly být podle vládní novely zákona na ochranu zvířat proti týrání postaveny mimo zákon. Textem novely zákona č. 246/1992 Sb., který před časem schválila Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, se bude tento čtvrtek 12. listopadu 2020 zabývat plénum Senátu Parlamentu ČR (senátní tisk č. 317).


Sporná pasáž má do budoucna zakázat drezůru a vystupování divokých zvířat v cirkusech. Obecné ustanovení ale v podstatě zakazuje jakýkoli výcvik zvířat v zájmových chovech s výjimkou psů, dravců a sov. ,,Výjimku novela přisuzuje také zoologickým zahradám a jejich edukačním programům. Podobnou činnost ale vyvíjí i chovatelé papoušků či záchranné stanice, které se starají o nechtěná a opuštěná zvířata, včetně exotických ptáků," upozorňuje Magdalena Žohová, předsedkyně Společnosti Laguna, z.s., jež zajišťuje péči desítkám hendikepovaných a nechtěných papoušků a vystupuje s nimi na výstavách a srazech chovatelů.

Ukázky volného letu papoušků v praxi:

Výcvik volného letu papoušků je světový trend

Novela, která má napomoci při boji proti týrání zvířat, tak paradoxně může v případě chovatelů ochočených papoušků zapůsobit zcela opačně: velké druhy papoušků jsou velmi inteligentní a vyhledávají pozornost lidí. Přímo vyžadují neustálou aktivitu, mezi níž přirozeně patří i let. Fenomén volného létání papoušků je ve světě znám již řadu let. V České republice se začal objevovat zhruba před deseti lety a nyní se této aktivitě věnují stovky majitelů ochočených papoušků. Pravidelně se schází na speciálních srazech, které jsou přístupné široké veřejnosti, provádějí ukázky volného létání a vzdělávají laickou veřejnost, jak se správně starat o opeřené domácí mazlíčky.

Těmto chvályhodným aktivitám by ale mohl být konec, pokud Senát Parlamentu ČR neupraví jediný paragraf v navrhované novele zákona na ochranu zvířat proti týrání, který zní:

Podle § 14a odst. 1 písm. b) je zakázáno:

provádět zvláštní způsob výcviku pro přípravu a provedení triků nebo výkonu v cirkuse, divadelním a varietním představení, filmu, televizním programu nebo podobném veřejném představení (dále jen ,,drezúra"), s výjimkou výcviku nebo veřejného vystoupení loveckého dravce, sokola nebo sovy chovaných k sokolnickému využití a cílených pohybových aktivit zvířat v zoologických zahradách s platnou licencí podle zvláštního právního předpisu1b) konaných za účelem vzdělávacím či v zájmu zvířat,

a.1. u primátů, ploutvonožců, kytovců, nosorožců, hrochů a žiraf narozených od 1. března 2004 včetně,

a.2. u jedinců ostatních volně žijících druhů zvířat narozených od 1. ledna 2022 včetně,

a k těmto účelům s nimi vstupovat na území státu.

Úprava textu novely zákona spočívá v doplnění pouhých čtyř slov ve výčtu výjimek ze zákazu výcviku divokých zvířat (změna vyznačena červeně):

Podle § 14a odst. 1 písm. b) je zakázáno:

b) provádět zvláštní způsob výcviku pro přípravu a provedení triků nebo výkonu v cirkuse, divadelním a varietním představení, filmu, televizním programu nebo podobném veřejném představení (dále jen ,,drezúra"), s výjimkou výcviku nebo veřejného vystoupení loveckého dravce, sokola nebo sovy chovaných k sokolnickému využití, volně létajícího vycvičeného papouška a cílených pohybových aktivit zvířat v zoologických zahradách s platnou licencí podle zvláštního právního předpisu1b) konaných za účelem vzdělávacím či v zájmu zvířat,

a.1. u primátů, ploutvonožců, kytovců, nosorožců, hrochů a žiraf narozených od 1. března 2004 včetně,

a.2. u jedinců ostatních volně žijících druhů zvířat narozených od 1. ledna 2022 včetně,

a k těmto účelům s nimi vstupovat na území státu.

,,Pokud jde senátorům o blaho exotických zvířat, naopak by mohli této novely využít pro stanovení zákazu prodeje velkých druhů papoušků a opic v obchodech se zvířaty a chovatelskými potřebami," doplňuje Magdalena Žohová ze Společnosti Laguna. ,,Nákup papouška v obchodě se zvířaty, na rozdíl od seriózního a zkušeného chovatele, nese obrovské množství rizik, neboť jsou často chováni v nevyhovujících podmínkách a kupující se většinou nedozví v podstatě skoro nic o původu papouška, jeho přibližném věku, jeho kondici a zejména psychickém a zdravotním stavu." Takový papoušek, pokud se přeci jenom dočká nového majitele, bývá většinou tak psychicky narušený, že se z něj místo pohodového mazlíčka stává zcela nezvladatelný agresivní jedinec, který končí v útulku.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí