zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čína chce mít do pěti let 20 procent aut na alternativní pohon

06.11.2020
Ekologická auta
Čína chce mít do pěti let 20 procent aut na alternativní pohon

Podíl automobilů s alternativním pohonem na celkovém prodeji nových osobních aut se do roku 2025 v Číně vyšplhá na 20 procent ze současných pěti. Předpověděla to dnes čínská vláda. Prognóza je ale méně ambiciózní než cíl zmíněný v loňských návrzích ministerstva průmyslu, podle kterého měl podíl dosáhnout 25 procent. Informovala o tom agentura Reuters.

Automobily s alternativním pohonem se v Číně označují jako NEV (New Energy Vehicles). Tato kategorie zahrnuje čistě elektrické vozy, hybridní automobily a vozy s vodíkovým pohonem. Předpokládá se, že v letošním roce dosáhne prodej v této kategorii kolem 1,1 milionu vozů.

Čína v roce 2009 vystřídala Spojené státy na postu největšího automobilového trhu světa. Je důležitým odbytištěm i pro českou automobilku Škoda Auto, která začátkem září představila čistě elektrický sportovně-užitkový vůz (SUV) Enyaq. Ten je jejím prvním sériovým vozem na bázi modulární platformy pro elektromobily koncernu Volkswagen.

Za první tři čtvrtletí letošního roku celkový prodej nových osobních aut v Číně klesl o sedm procent na 17,12 milionu. V prvním čtvrtletím trh tvrdě zasáhla opatření proti koronaviru.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí