zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Priorita v říjnu: Tisíce stromů, udržitelná architektura a požární nádrž

23.10.2020
Příroda
Voda
Ekologické stavění, bydlení
Priorita v říjnu: Tisíce stromů, udržitelná architektura a požární nádrž

Stromy jsou krásné, životodárné a užitečné. Dobrovolníkům se jich podařilo zasadit už devět tisíc, dalších dvacet tisíc se chystá. A to i díky dotační podpoře, která se sázení stromů dostává. Samotný akt vysazení má navíc velkou symbolickou hodnotu. Dotace na výsadbu stromů stále běží a přihlásit se může prakticky každý.

V Bratčicích měli klasickou nepěknou betonovou požární nádrž s nevábnou vodou. Přetvořili ji na krásné zákoutí, udělali kolem parčík a nádrž navíc hospodaří s dešťovou vodou. Výsledek je vidět takřka hned, lidé chtějí na návsi trávit čas a sjíždějí se i návštěvníci z okolí.

V Bratčicích přizvali k proměně architekta, jeho budoucí kolegové soutěžili v přehlídce děl mladých architektů. Výsledkem byly návrhy, jak stavět a žít v souladu s ekologickými principy. Cenu ministra životního prostředí získal návrh nízkoenergetické zelené městské čtvrti, další ocenění předvedli, jak by se mohlo stavět v budoucnosti, nebo jak třeba využít městskou divočinu.

V reportáži vás vezmeme do ornitologického ráje na jižní Moravě, v jiné rubrice až do Bhútánu a u čtení se můžete namazat veganskou kosmetikou. Mazat si můžete obličej, ale možná i chleba.

PRIORITA 10/2020

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí