zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Řecký plán rozvoje elektromobility

21.10.2020
Ekologická auta
Řecký plán rozvoje elektromobility

Řecký parlament schválil zákon na podporu elektromobility, který upravuje pravidla pro provoz elektromobilů a výstavbu dobíjecích stanic, poskytuje pobídky pro jejich pořízení a omezuje dovoz ojetých neekologických vozidel. Cílem vlády je rovněž stimulovat výstavbu provozů na výrobu příslušenství jako dobíječky, akumulátory apod. Podpora elektromobility nabízí příležitost i pro české podniky. Kromě dodavatelů automobilů se otevírá prostor i pro dodavatele nabíjecích stanic, akumulátorů a dalšího příslušenství. Příznivé podmínky existují rovněž pro podnikatele, kteří by zvažovali investici do výrobních kapacit.

V rámci programu s názvem ,,POHYBUJI SE ELEKTRICKY" je od 24. 8. 2020 do 31. 12.2021 dotován nákup elektrických osobních automobilů, a to jak osobních (dotace až 20 % ceny), tak firemních (15 % ceny) a taxíků (až 25 % ceny), ale i elektrických motocyklů a kol. Na program je vyčleněno 48,8 mil. eur. Kromě nákupní dotace je pořízení elektrických vozidel zvýhodněno také daňově a v zájmu snížení emisí je poskytován zvláštní bonus za stažení starého vozidla z oběhu a jeho nahrazení elektrickým.

Předpokladem rozvoje elektromobility je dostatečná síť dobíjecích stanic. Řecká vláda proto kromě nákupu vozidel motivuje také výstavbu dobíjecí infrastruktury. Nákup domácí či firemní nabíjecí stanice je dotován částkou 500 eur a podniky, které se rozhodnou umístit dobíjecí stanice do svého areálu, budou mít daňové úlevy. U nových budov bude nabíjecí infrastruktura ze zákona povinná.

Autorky: Martina Kapounová, ekonomická diplomatka, Jitka Chromcová, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Athénách

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí