zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropský parlament podpořil fosilní plyn na úkor pomoci uhelným regionům

21.09.2020
Energie
Evropský parlament podpořil fosilní plyn  na úkor pomoci uhelným regionům

Evropský parlament minulý týden přijal návrh, který umožní využít peníze určené na obnovu uhelných regionů i k financování fosilního plynu. Zkomplikoval tím uhelným regionům cestu k sociálně a ekonomicky spravedlivému odklonu od uhlí a uvolnil cestu fosilnímu průmyslu.

Na jednání Evropského parlamentu o podmínkách využití Fondu pro spravedlivou transformaci přijali zástupci členských států výjimku, která není v souladu se závazkem EU k postupnému ukončení používání fosilních paliv a dosažení uhlíkové neutrality. Možnost financovat infrastrukturu pro spalování fosilního plynu ubírá z fondu peníze, které jsou potřebné pro rozvoj obnovitelných zdrojů. Argument, že se tedy jedná o opatření, které nám pomůže na cestě k uhlíkově neutrální ekonomice, je neplatný.

"Účelem Fondu pro spravedlivou transformaci je zmírnit negativní dopady přechodu na nízkoemisní ekonomiku právě v těch regionech, které jsou na fosilním průmyslu nejvíce závislé. Ty totiž ponesou největší ekonomickou zátěž, a proto musí peníze z fondu sloužit jako zdroj financí pro smysluplné projekty na rozvoj obnovitelných zdrojů, začleňování zaměstnanců upadajícího uhelného průmyslu, nebo vzdělávání," okomentovala rozhodnutí Parlamentu Zuzana Vondrová z Centra pro dopravu a energetiku.

České republice umožňuje tato výjimka čerpat dotace ze zmíněného fondu nejen na snižování spotřeby energie a rozvoj obnovitelných zdrojů energie, ale i na stavbu plynových zdrojů.

"Nejvíce ze všeho potřebuje Česká republika nastartovat rozvoj domácích obnovitelných zdrojů energie a tam musíme napřít naše úsilí a evropské peníze, které se nám nabízí. To je totiž klíč k úplnému konci uhlí, který je nutný kvůli změně klimatu a zároveň nevyhnutelný z důvodu neustálého růstu cen emisních povolenek. Jedině obnovitelné zdroje přinesou dlouhodobě udržitelné uplatnění pro lidi a firmy v uhelných regionech," poznamenal Jiří Koželouh z Hnutí DUHA.

ČR stále nemá jasno v tom, jak se ke spravedlivé transformaci uhelných regionů postaví. Vláda ani po ročním fungování Uhelné komise nebyla schopna stanovit přesné datum, do kdy se u nás ukončí těžba a spalování uhlí. Nyní je třeba postupovat transparentně a zevrubně posoudit projekty, které budou z Fondu pro spravedlivou transformaci podpořeny. Veřejnost musí mít možnost kontrolovat postup, jakým chtějí političtí představitelé využít veřejné peníze.

Michaela Pixová z Klimatické koalice k tomu dodává: "Evropská unie se chystá vynaložit obrovskou sumu do transformace směrem k čistší budoucnosti, kterou jednou budou splácet příští generace. Je proto zcela zásadní částku vynaložit způsobem, který mladým lidem kromě obrovského dluhu nenadělí také další devastaci životního prostředí a s tím související nejistou budoucnost."

? Fond spravedlivé transformace je součástí Zelené dohody pro Evropu a jeho objem je 17,5 mld. EUR.[1]

? Spalování fosilního plynu produkuje emise oxidu uhličitého a jeho těžba i přeprava způsobují úniky metanu. Metan je druhým nejškodlivějším skleníkový plynem[2] a přispívá společně s oxidem uhličitým ke zvyšování průměrné globální teploty na Zemi.

? Investice do energie z obnovitelných zdrojů přinášejí až třikrát více pracovních míst na jedno investované euro než stejné investice do energie z fosilních paliv.[3]

[1] CEE Bankwatch Network, červenec 2020, "Financování Zelené dohody pro Evropu"

[2] Energy Watch Group, 2019 " Natural gas makes no contribution to climate protection" http://energywatchgroup.org/natural-gas-makes-no-contribution-to-climate-protection

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí