zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Menstruace bez odpadu? Jde to!

15.09.2020
Odpady
Zdraví
Menstruace bez odpadu? Jde to!

Až 216 vložek a tamponů použijí menstruující ženy za rok. Jednorázové pomůcky končí na skládkách, kde se rozkládají stovky let. Menstruovat se přitom dá i ekologicky - ať už vaše volba padne na látkové vložky, menstruační kalíšek nebo mořskou houbu.

6 700 tun odpadu

Jen v České republice vyprodukují menstruující ženy neuvěřitelných 6 700 tun komunálního odpadu tvořeného vložkami a tampony. Problém přitom nepředstavuje pouze jejich množství, ale také látky, které obsahují. Na výrobu vložek a tamponů se běžně používá papír, buničina, která bývá bělená chlorem, a bavlna, která ale v případě, že je konvenční, obsahuje velké množství pesticidů a chemikálií. Často se můžete setkat s menstruačními pomůckami, které jsou navíc parfemované nebo napuštěné neutralizátorem zápachu. Kvůli tomu jsou vložky a tampony biologicky nerozložitelné a po tom, co se znečistí krví, nelze je ani recyklovat.

Zdraví intimních partií v ohrožení

Problém jednorázových menstruačních pomůcek přitom netkví pouze v jejich nešetrnosti vůči životnímu prostředí, ale i k ženskému tělu. U vložek je zdravotní riziko menší, jelikož nejsou v kontaktu přímo s poševní sliznicí, ale pouze s vnější pokožkou, která je přesto velice citlivá. Ostatně jak vložky, tak tampony jsou bělené chlorem, který do těla uvolňuje karcinogenní dioxiny a nepříjemně vysušuje poševní sliznici. V případě tamponů jsou pak velkým rizikem syntetické materiály, které vstřebávají tělní tekutiny a zvyšují riziko syndromu toxického šoku.

Látkové vložky - jako za starých časů

Jednou z možných alternativ, které jsou šetrné nejen k životnímu prostředí, ale i k samotné ženě, jsou látkové vložky. Vyrábí se z materiálů, jako je bio bavlna, konopí nebo bambus, které se vyznačují vysokou savostí a především neobsahují žádné chemické látky. Po použití se doporučuje přeprat je ve vlažné vodě a skladovat v kyblíku s uzavíratelným víkem až do doby, kdy je vyperete společně s dalším prádlem, a to při teplotě 40-60 °C a s použitím šetrného pracího přípravku.

Menstruační kalíšek - menstruace bez omezení

Menstruační kalíšek se stejně jako tampon zavádí přímo do pochvy, kde zachytává menstruační krev. Nejčastěji se vyrábí z lékařského silikonu, který nevyvolává alergické reakce a nemnoží se na něm bakterie. Po celé období vaší periody si pohodlně vystačíte s jedním kalíškem, který stačí během dne několikrát vyjmout, zbavit nahromaděné krve a opláchnout. Po skončení menstruace je nutné kalíšek alespoň na pět minut vyvařit nebo ho vložit ve sterilizačním kelímku naplněném vodou do mikrovlnky. Dle slov výrobce vám jeden menstruační kalíšek poslouží 5-10 let, během kterých si můžete užívat svobodu, kterou vám jeho používání přináší. Při správném zavedení vás totiž neomezuje v jakékoliv aktivitě, včetně plavání nebo náročnějších sportů.

Mořská houba - zcela přírodní tampon

Ano, slyšíte dobře - mořská houba je skutečně jednou z alternativ menstruačních pomůcek. Funguje jako běžný tampon, to znamená, že se zavádí do pochvy, po nasátí krve se vyndá, promyje proudem vody, vyždímá a znovu zavede. Stejně jako u kalíšku i u mořské houby je důležitá dezinfekce po skončení periody nebo před začátkem periody nové. Jedna mořská houba vám takto může sloužit až šest měsíců, po jejichž uplynutí je nejvhodnější vyhodit ji na kompost, kde se beze zbytku rozloží.

Volná menstruace není pro každou

Menstruovat lze dokonce i bez použití jakýchkoliv menstruačních pomůcek. Setkat se můžete s označením volná menstruace, svobodná menstruace nebo také bezvložková metoda, jejíž podstatou je vědomé zadržování a následné vylučování menstruační krve. Podmínkou jsou dostatečně posílené svaly pánevního dna, kterými průchod krve skrze děložní čípek vědomě ovládáte a krev tak pohodlně vyloučíte ve chvíli, kdy jste na záchodě. Tato metoda samozřejmě nemusí vyhovovat každé z nás - ostatně na výběr máte z dalších již zmíněných menstruačních pomůcek.

Jestliže jste i během své periody ráda aktivní, vyzkoušejte menstruační kalíšek. Při výběru kalíšku se orientujte mimo jiné podle toho, jak silnou máte menstruaci nebo zda jste už rodila. Cenné informace získáte také z recenzí a hodnocení žen, které s konkrétními typy menstruačních kalíšků již mají osobní zkušenost ať už na Heureka.cz nebo dodatečné případně u menštruačných kalíšků na Heureka.sk.

Zdroj: eVisions Advertising s.r.o.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí