zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Adapterra Awards - Hospodaření s vodou na Máchově statku

27.09.2020
Příroda
Voda
Ekologické stavění, bydlení
Adapterra Awards - Hospodaření s vodou na Máchově statku

Lokalita: Kváskovice, Jihočeský kraj

V podhůří Šumavy v Kváskovicích najdete jeden neobyčejný historický statek. Dříve rozpadlá ruina a zanedbané pozemky využívané pro intenzivní pastvu se změnily v dům vytápěný kotlem na dřevo s akumulační nádrží, který se připravuje na zavedení fotovoltaiky. Odpadní vodu majitelé čistí ve vertikální kořenové čistírně. Dešťovou vodu ze střech svádí do přírodního jezírka, kde se zvolna zasakuje. Dešťovou vodu využívají i pro závlahu. Ve velké přírodní zahradě vysadili místní stromy, keře a staré odolné druhy ovocných stromů. Využívají mozaikovou seč trávy a zároveň ponechávají mnoho zahradního klestí volně ležet, aby vytvořili úkryty
pro hmyz, ještěrky a další zvířata. Navíc je jejich zahrada prostupná s okolím, není tedy divu, že sem jednou za čas zavítají i srnky.

Řešení problémů jako jsou dlouhodobé sucho či vlny veder nejsou daleko. Představli jsme tu jeden ze způsobů, ale je jich mnohem víc. Až do 30. září můžete hlasovat o to nejsympatičtější adaptační opatření na klimatickou změnu ve veřejném hlasování soutěže Adapterra Awards. Podrobnější popis všech 21 finalistů soutěže najdete na www.adapterraawards.cz/hlasovani. Hlasujte a vyberte, kdo vyhraje Cenu sympatie letošního roku.

Foto: Vojta Herout

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí