zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

První klimatizace vznikly před více než 100 lety, samozřejmostí ale stále nejsou

24.08.2020
Ekologické stavění, bydlení
Zpětný odběr
První klimatizace vznikly před více než 100 lety, samozřejmostí ale stále nejsou

I když byly letošní prázdniny nejprve teplotně spíš podprůměrné, nakonec se pravá letní vedra přeci jen dostavila. A s nimi zmizely z prodejen mobilní klimatizace: Ty pomohly ulevit od horka domácnostem, které se už dřív nerozhodly pro pořízení stacionárních klimatizačních jednotek.

,,V Čechách, na Moravě a ve Slezsku se klimatizace zatím nestala samozřejmou součástí vybavení domácností," říká Roman Tvrzník, předseda představenstva kolektivního systému pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin.

Podobné to ale podle něj bylo ještě relativně nedávno s myčkami nádobí, které dnes už Češi používají prakticky stejně často, jako pračky nebo stále častější sušičky prádla.

Klimatizační zařízení přitom bylo nainstalováno například již ve Vinohradské tržnici z počátku 20. století. Samozřejmostí se pak klimatizace stala třeba v pražské budově pensijního ústavu (dnes Dům odborových svazů) z let 1932-1934.

,,Podle údajů OSN je dnes na světě v provozu přibližně 3,6 miliardy klimatizací," přibližuje Tvrzník.

Domy chladili už Římané

Prvky principu klimatizace se objevily již ve starověkých civilizacích. Např. bohatí Římané měli své domy jednou zdí spojené s akvaduktem, který je ochlazoval.

Za otce principu klimatizace v moderním pojetí je ale považován britský vědec Michael Faraday, který v roce 1820 zjistil, že stlačený amoniak (NH3) v kapalném stavu dokáže chladit, pokud je postupně vypouštěn.

Za skutečného vynálezce klimatizace je pak považován americký inženýr Willis Carrier, který 17. července 1902 instaloval klimatizační systém v newyorské tiskárně Sackett-Wilhelm. Tiskárna si jej objednala, neboť měla velké problémy s usycháním barev a mačkáním papíru kvůli vysoké teplotě a vlhkosti vzduchu.

Podle Romana Tvrzníka ale navzdory dosavadnímu menšímu rozšíření začínají už některé z prvních klimatizací používaných v tuzemských domácnostech dosluhovat. Objevují se totiž mezi elektroodpadem, který lidé odevzdávají na sběrných dvorech a dalších místech zpětného odběru elektra, kterých kolektivní systém Elektrowin za dosavadních 15 let svého fungování zřídil na 15 tisíc.

,,Odevzdávání vysloužilých spotřebičů na těchto místech vždy bylo a stále je možné zdarma," připomíná Tvrzník, a zdůrazňuje: ,,Jedině odtud se staré elektro, klimatizace nevyjímaje, dostane k certifikovaným zpracovatelům, kteří zajistí jeho ekologickou recyklaci."

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí