zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krize mění pohled na odpadové hospodářství ve firmách

17.08.2020
Odpady
Firemní ekologie
Recyklace
Krize mění pohled na odpadové hospodářství ve firmách

V současné krizi, kdy se ekonomika propadá přímo před očima, firmy hledají úspory, kde se dá. Významnou oblastí může nyní být právě odpadové hospodářství, v rámci kterého firmy mohou aplikovat pět základních principů cirkulární ekonomiky, které jim s úsporami pomohou. Přechod na cirkulární odpadové hospodářství může být zajímavý, kromě podnikovych ekologů, také pro CSR manažery. Těm přináší ideální propojení úspor CO2 a finančního zisku do podnikové kasy.

Letošní propad ekonomiky bude podle expertů největším ekonomickým propadem od transformace a nechá za sebou i krizi v letech 2008-2009. Návrat na úroveň ekonomiky z minulého roku budeme čekat až do roku 2022. Nyní je tedy ideální čas začít s dlouhodobými kroky, které pomohou ke zdravým firemním financím.

Odpadové hospodářství hrálo ve firmách dlouho roli Popelky. Dnes ale náklady na něj tvoří už významnou položku v rozpočtu a často zcela zbytečně. Co dnes ve firmě v odpadové oblasti sledujeme, jsou náklady na zpracování odpadů, jejich doprava a likvidace, množství surovin, ze kterých se během výrobního procesu stane odpad a náklady, které vznikají v důsledku dodržování nařízení a norem. Ve zkratce to jsou pouze náklady a sledovanost dodržování legislativy. Průměrnou společnost ale tahle oblast dnes už stojí v nákladech vysoké částky, a to až desítky milionů korun ročně. Mateřská společnost ŠKODA AUTO, VW ve své výroční zprávě uvádí náklady v této oblasti 1,8 miliardy korun, a to už je pořádné číslo. Především skládkařské společnosti si tak samozřejmě spokojeně mnou ruce.

Cesta k finančním úsporám vede přes cirkulární odpadové hospodářství, ve kterém sledujeme nejen nutnou legislativu, ale i minimalizování vzniku odpadu, protože známe jeho skutečnou hodnotu. K cirkulárnímu odpadovému hospodářství dle našich zkušeností vede 5 kroků:

Předcházíme vzniku odpadu a minimalizujeme jeho vznik. Ideální odpad je ten, který vůbec nevznikne. Zkuste se ve své firmě zamyslet nad výrobním postupem či dopravou tak, aby se množství odpadů snížilo. Pro začátek je dobré zaměřit se na skupiny, kde je největší množství odpadu a s kolegy probrat, jak jeho vznik eliminovat. Často jsou odpadem ve firmách například jednorázové palety. Zkuste přejít na plastové, které jsou sice dražší, ale vydrží dlouho a mají poměrně rychlou návratnost investic. Problémem také je, že je mnoho materiálů zařazeno do odpadů zcela nesprávně, typicky je to obalový materiál (sudy, papírové krabice atp.), a tak se namísto prodeje zbavujeme těchto hodnotných surovin jako odpadů a draze za to platíme.

Třídíme odpady na jeho recyklovatelné složky. Máme odpad, který je tedy už nevyhnutelně součástí naší výroby nebo provozu. Následně ho začneme směřovat k dalšímu využití. Hodnota odpadu je funkcí jeho kvality, čistoty vytřídění a množství. Abychom tedy mohli například plastové fólie prodat za 4 500 Kč/t a nemuseli za ně naopak platit 300 Kč/t, jako to dělal dříve nejmenovaný diskontní řetězec, tak je potřeba odpad vytřídit a mít nastavený proces. Aby se nevozil vzduch, je potřeba často i materiál lisovat. Lis samozřejmě není nutné vlastnit, může vám ho ochotně půjčit recyklační partner.

Prodáváme vzniklý odpad a víme, kde končí. Máme pro vás báječnou zprávu: Váš odpad má hodnotu. Pracovník odpadové firmy možná vaše nadšení sdílet nebude, ale poté, co máte odpady vytříděné, tak složky, jako jsou plasty, papír, sklo, dřevo, kovy a další, jsou odpady, za které můžete dostat naopak zaplaceno. Nedávno se na nás obrátila slovenská pobočka nadnárodního prodejce nábytku s tím, že za 126 tun plastového odpadu požaduje jejich svozová společnost v přepočtu 500 tisíc korun aby byl odpad spálen. O týden později už díky propojení přes Cyrkl.cz přímo na plastového recyklátora za svůj odpad naopak dostala zaplaceno přes 100 000 Kč. Celkový rozdíl v jejich rozpočtu tak činil 600 000 Kč jen díky volbě jiného přístupu. Propojením na finálního zpracovatele totiž jednak víte, kde skutečně váš odpad skončí, ale zároveň najdete i partnera, který má z daného materiálu výrobní příležitost, a vnímá tak odpad jako hodnotný materiál. Navíc, ušetříte-li Vašemu šéfovi během jednoho týdne 600 000 Kč, zlobit se na Vás určitě nebude.

Používáme ve své výrobě druhotné suroviny. Využití druhotných surovin je při kontrole jeho kvality velký zdroj potenciálních úspor při nákupu. Rostoucí počet firem dnes má díky nákupu nových technologií a lepšímu systému sběru odpadů např. kvalitní plastové regranuláty. Ty jsou v porovnání s primárním vstupem, který je závislý na ceně ropy BRENT, až o 50 % levnější. Pokud jste e-shop, můžete nakoupit papírové krabice z druhé ruky. Developer pak ocení, že stavební recykláty už má dnes mnoho firem certifikované. Vy navíc přesně víte, co s ním můžete udělat za zlomek ceny primáru. V případě dobré zkušenosti si také můžete sehnat dlouhodobého dodavatele a šetřit tak na dlouhodobé bázi.

Známe složení našich produktů a víme, že jsou recyklovatelné. Recyklovatelnost výrobků je velmi podstatná a to z celé řady důvodů. Pokud víme, že náš produkt je z recyklovatelného materiálů, který se navíc skutečně v daných podmínkách zrecykluje, tak zabráníme reputačnímu riziku. Nechceme přece vidět váš produkt, jak se válí volně v přírodě. Kromě poděkování od vašeho CSR manažera, budete i v souladu s principem ekodesignu a novou evropskou legislativou, která v této oblasti výrazně rozšiřuje povinnosti producentů. Pokud se Vám navíc podaří recyklovat produkty přímo ve Vaší výrobě a uzavřete si tak Váš tok materiálů, zajistíte si materiál, u kterého budete vědět jeho přesné složení a kvalitu, navíc ušetříte za jeho další nákup.

Zdroj: CYRKL Zdrojová platforma, s.r.o.

Už vím, kam s ním!
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí