zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Trump podepsal zákon na financování amerických přírodních parků

07.08.2020
Chráněná území
Trump podepsal zákon na financování amerických přírodních parků

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon, který nasměruje poplatky plynoucí z těžby ropy a zemního plynu poblíž amerických břehů na financování údržby státem spravovaných území, národních parků a škol pro příslušníky původního obyvatelstva. Ohledně zákona nalezly vzácnou shodu obě hlavní strany i přes silné politické rozdělení v řadě jiných témat, napsala agentura Reuters.

"Dnes činíme nejvýznačnější investici do našich parků od administrativy legendárního ochránce přírody prezidenta Theodora Roosevelta (vládl 1901-1909)," řekl Trump při podepisování dokumentu v Bílém domě s odkazem na prezidenta z počátku minulého století.

Nový zákon převede každoročně 900 milionů dolarů (téměř 20 miliard korun) ve prospěch federálního fondu, který má za úkol získávat a spravovat vládou vlastněná území. Podle Trumpa v současné chvíli vyžaduje opravu 8850 kilometrů silnic, přes 27.000 kilometrů stezek a 24.000 budov v kritickém stavu.

Zákon také zajistí stabilní financování fondu tím, že jeho rozpočet vyjme z každoročních diskuzí o federálním rozpočtu. Kongres totiž v minulosti často finance určené pro fond při jednáních odklonil na jiné účely.

Trump při podpisu zákona zaútočil na Čínu, Rusko a Indii, které podle něj znečišťují životní prostředí namísto toho, aby přijali nákladná opatření na jeho ochranu. Viceprezident Mike Pence však následně poznamenal, že nové opatření vytvoří na 110.000 pracovních míst v infrastruktuře po celé zemi.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí