zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČOI kontrolovala dodržování zákona při prodeji barev či ředidel

06.08.2020
Chemické látky
Zdraví
ČOI kontrolovala dodržování zákona při prodeji barev či ředidel

Více než tři desítky pokut za 58.500 korun uložila Česká obchodní inspekce (ČOI) při kontrole prodeje výrobků obsahujících těkavé organické látky a sloučeniny. Inspektoři se při ní zaměřili na výrobky jako jsou barvy, laky, ředidla, rozpouštědla nebo benzínové čističe. Při 156 kontrolách odhalila ČOI šest porušení zákona o ochraně ovzduší a 35 prohřešků proti zákonu na ochranu spotřebitele. O výsledku kontrolní akce dnes informoval tiskový mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Dodržování pravidel prodeje výrobků s těkavými organickými látkami kontrolovala ČOI ve druhé polovině loňského roku. Porušení právních předpisů odhalila při 40 kontrolách. V drtivé většině se obchodníci provinili proti zákonu na ochranu spotřebitele, zejména proti paragrafu o poctivosti prodeje. Kontrolorům například účtovali vyšší cenu než uváděnou cenu.

Porušení zákona o ochraně ovzduší inspekce zjistila v šesti případech. V jednom z nich nebyly na výrobcích uvedeny údaje o obsahu těkavých organických látek a o jejich kategorizaci v zákonem požadované formě. V pěti případech obchodníci nesplnili povinnost vést evidenci o množství a druhu prodaných výrobků a o osobách, kterým byl výrobek prodán.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí