zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Loni vzrostl zájem o dotace na zařízení pro hospodaření s dešťovou vodou. Rodině může uspořit až dva tisíce korun ročně

26.07.2020
Voda
Ekologické stavění, bydlení
Loni vzrostl zájem o dotace na zařízení pro hospodaření s dešťovou vodou. Rodině může uspořit až dva tisíce korun ročně

V rámci dotačního programu Dešťovka rozdělil Státní fond životního prostředí během loňského roku finanční prostředky ve výši 137 milionů korun. Program bude aktivní, dokud se všechny prostředky nevyužijí. Pro velký zájem Státní fond životního prostředí navýšil letos v dubnu prostředky o sto milionů korun. Stále více lidí si uvědomuje, že klimatické změny budou mít dopad na zvyšování cen vodného a stočeného, a proto se snaží hledat alternativy hospodaření s vodou. Podle odborníků může po instalaci nádrže na dešťovou vodu průměrná rodina na vodném ušetřit až kolem dvou tisíc korun ročně.

,,Od startu programu evidujeme 7 796 přijatých žádostí v objemu dotací ve výši 322 mil. Kč. Jen za rok 2019 jsme přijali 3 343 žádostí v celkovém objemu dotací ve výši 137 mil. Kč a proplatili 1 968 žádostí celkovou částku ve výši 76 mil. Kč. V porovnání s rokem 2018 je to o 769 přijatých žádostí více. Z důvodu vysokého zájmu byla na konci letošního dubna alokace programu navýšena o 100 mil. Kč (z původních 330 na 440 mil. Kč). K dispozici aktuálně zbývá zhruba 150 mil. Kč," říká Lucie Früblingová, tisková mluvčí Státního fondu životního prostředí.

Zájem o zařízení pro zachycování dešťové vody není malý a bude pokračovat. Je vhodné připomenout, že vyřešit hospodaření s dešťovou vodou je jednou z podmínek pro vydání stavebního povolení podle tzv. Vodního zákona č. 254/2001 Sb. Dešťová voda se podle něj může vsakovat nebo zadržovat.

,,Přibližnou úsporu, kterou může nádrž na dešťovku přinést, je možné ukázat na jednoduchém modelovém příkladu čtyřčlenné domácnosti. Roční úhrn srážek v loňském roce byl v České republice průměrně 585 mm, na střechu rodinného domu o ploše 100 m2 tedy napršelo 59 m3 vody. Uvažujeme-li denní spotřebu vody jedné osoby 100 l na den, pro čtyři lidi je to pak celkem 146 m3 za rok. Dešťovou vodou lze z tohoto množství nahradit přibližně jednu třetinu spotřeby, tedy 49 m3," říká Lukáš Rund, technik pro stavební materiály z Atelieru DEK.

Cenu vodného a stočného určuje provozovatel vodovodu. Kupříkladu v Brně stojí jeden kubický metr vody zhruba 43 Kč. Dle výše uvedeného příkladu by tedy rodina ušetřila za vodném přibližně 2 100 Kč ročně. ,,S cenou stočného je to složitější. Ta se většinou počítá z množství vody, která přiteče z vodovodního řádu a proteče ocejchovaným vodoměrem. Pokud bude domácnost používat dešťovou vodu na splachování toalet, je nutné kontaktovat provozovatele kanalizace a domluvit se, jak se bude měřit množství odpadní vody vzniklé z vody dešťové. Nabízí se možnost paušální částky podle počtu osob nebo instalace druhého vodoměru mezi nádrží a domem," dodává Lukáš Rund.

Podle Früblingové je největší zájem o dotace na zařízení zachycující dešťovou vodu s využitím pro splachování toalet, což představuje 54 % žádostí. Pro využití v domácnosti je třeba vodu upravit filtrací, až potom je využitelná pro splachování WC. Ušetřit na vodě pro splachování toalet však lze také dalšími způsoby. Odborníci například doporučují využití domácích pisoárů. ,,Nové modely domácích pisoárů s automatickým radarovým splachováním zvládnou spláchnout jen 1 litrem vody. Oproti malému spláchnutí na toaletě jde o úsporu 2 litry na jedno spláchnutí, pokud máte jen jedno spláchnutí, to znamená 6 litrů, tak úspora může být až 5 litrů na jedno spláchnutí," líčí Pavel Rybka, spolumajitel značky Sanela.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí