zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Už i Řecko oznámilo obří dotace na elektromobily

23.06.2020
Doprava
Ekologická auta
Už i Řecko oznámilo obří dotace na elektromobily

Řecko, které v průzkumu EV Readiness Index 2020 (sledujícího připravenost zemí na nástup elektromobility) skončilo ještě hůře, než Česká republika, teď oznámilo obří podporu včetně dotací na elektromobily

TIP: ČR patří mezi evropské země, které jsou na elektromobilitu nejméně připravené

V Řecku se začínají dít věci

Podpora elektromobility v Řecku dosud spíše nebyla, než byla. Výsledkem je pouze asi 1 000 elektromobilů na silnicích této země a pouhých 0,3 % tržního podílu v rámci všech prodejů aut. To je bídá ještě větší než v České republice.

V pátek ovšem premiér Kyriakos Mitsotakis oznámil, jak to chtějí v Řecku napravit. Vždyť výsledkem může být zlepšení ovzduší ve městech, což se během koronavirového nouzového stavu krásně ukázalo, když došlo ke snížení emisí o zhruba 40 % (!).

Jaká bude podpora elektromobility a co dotace?

Součástí desetiletého plánu země pro snížení emisí je především státní dotace na pořízení nového elektromobilu, kterou bude možné využít v příštích 18 měsících. Stát chce za tímto účelem vyhradit dotaci v celkové výši 100 milionů eur. Podle řeckého premiéra očekává, že by to mohlo pokrýt nákup asi 14 tisíc elektromobilů, na které bude Řecko dávat dotaci ve výši až 25 % z plné ceny.

Kromě toho stát také zadotuje nákup elektrických motorek a větší dotace mají mířit v případě nákupu elektrických taxi. Podporovat taé bude stavbu nových nabíjecích stanic napříč celým Řeckem a řidiči nových vozidel budou rovněž osvobozeni od všech parkovacích poplatků po dobu dvou let.

zdroj: https://elektrickevozy.cz/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí