zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na protivládním protestu v Lublani se sešlo 10.000 demonstrantů

19.05.2020
Ekostyl
EIA
Politika
Na protivládním protestu v Lublani se sešlo 10.000 demonstrantů

Okolo 10.000 Slovinců dnes podobně jako minulý pátek protestovalo v Lublani proti vládě premiére Janeze Janši. Menší protesty se konaly i v dalších městech. Centrum metropole zaplnili demonstranti na kolech, kterým vadí zejména omezování neziskových organizací, jež se zabývají životním prostředím. Informovala o tom slovinská média.

Protestující, z nichž mnoho mělo tváře zakryté rouškami, pískali na píšťalky a troubili na cyklistické klaksony. Vláda podle nich omezením ekologických skupin potlačuje občanská práva.

Janšův kabinet chce prosadit zákon, který by ekologickým neziskovým organizacím omezil účast na posuzování nových projektů infrastruktury, napsala agentura Reuters. Podle vlády jde o nezbytnou změnu, která urychlí hospodářský rozvoj Slovinska.

Slovinská vláda se dnes stala první zemí v Evropě, která oficiálně ohlásila konec epidemie koronaviru v zemi. Země zároveň oznámila uvolňování řady opatření, mimo jiné otevřela hranice.

Dvoumilionová země dosud zaznamenala 1464 potvrzených případů a 103 úmrtí. Stav epidemie vláda vyhlásila 12. března, od 15. března uzavřela všechny školy, sportovní a kulturní instituce, restaurace, hotely a obchody s výjimkou potravin a lékáren. Přestala také fungovat veřejná doprava. Zmírňovat tato opatření začala vláda od 20. dubna.

Policie kvůli dnešní demonstraci uzavřela vládní a parlamentní budovy v centru města. Demonstrující i přes uvolňování opatření vyzvala, aby se podobných hromadných akcí z hygienických důvodů neúčastnili.

"Jsem tu, protože vláda nechutně zneužila koronavirovou krizi k omezení lidských práv a svobod," uvedl jeden z protestujících.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí