zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sensoneo analyzuje efektivitu cyklických svozových tras

07.04.2020
Technologie
Odpady
Urbánní ekologie
Sensoneo analyzuje efektivitu cyklických svozových tras

Slovenská společnost Sensoneo, která vyvíjí řešení pro chytrý management odpadů, rozšířila své portfolio o unikátní analytické služby. Její tým datových analytiků vypracoval vlastní metodiku určenou k vyhodnocení efektivity svozu odpadu, která pracuje výhradně s vlastními daty svozových společností. Analýza efektivity svozu využívá všechna dostupná data související s odpadovými nádobami a provedenými svozovými trasami na to, aby komplexně odkryla skutečnou efektivitu současného nastavení svozu odpadu z pohledu nákladů, času, vytíženosti a kvality služby. Součástí analýzy je i vyhodnocení kvality současných dat a doporučení na konkrétní strategické opatření pro zásadní zefektivnění celého procesu, minimalizaci nákladů a optimalizaci využití dostupných zdrojů.

Analýza efektivity svozu odpadu je po monitorovacích senzorech, dynamickém Plánovaní tras, Digitalizaci zprávy odpadové infrastruktury a Čipování další účinný nástroj, kterým Sensoneo umožňuje řídit odpad inteligentněji. V celém komplexu jednotlivých nástrojů představuje pomyslný první krok, který zákazníkům pomůže zorientovat se v tom, nakolik efektiví je současné nastavení svozu, a současně doporučí návrhy na rychlé zlepšení výlučně s využitím stávající infrastruktury.

,,Jde o jistou formu auditu a revizi stávajících svozových tras, frekvencí, využívaných vozidel a odpadových nádob. Detailní a komplexní analýza každého kroku z uplynulých tří měsíců dokáže dát velmi jasný obraz o kvalitě a spoléhnutí na současné data, identifikovat slabá místa i příležitosti pro úspory či zlepšení kvality služby," vysvětluje ředitel společnosti Sensoneo Martin Basila a přibližuje, jaké konkrétní informace mohou zákazníci z analýzy například očekávat:

,,V prvním kroku čistíme získaná data na spolehlivé a nespolehlivé - mezi nejčastější nesrovnalosti patří neukončené jízdy a chybějící vykládkové lístky. Následně odkrýváme skutečnou cenu jednotlivých neefektivních svozů a vysvětlujeme důvody, které k tomu vedly; ověřujeme, zda má současná frekvence opodstatnění ve všech lokalitách. Zjistíte, ze kterých tras se vozy pravidelně vracejí poloprázdné, jaká je cena motohodin neefektivních tras a další informace.

Modelovací část analýzy zas nabízí simulaci, jaké dopady by přinesly konkrétní změny. Dokážeme vytipovat nové cyklické svozové trasy, která zohlední Vaše specifické požadavky, jako např. stihnout vývoz v určitém časovém intervalu, dosáhnout stavu, aby se vozidla vraceli do depa naplněné na 100% nebo nasimulovat situaci, kdy by se sváželi pouze nádoby zaplněné and 60%."

Svozové společnosti v případě zájmu o Analýzu sdílejí minimálně 90 denní zpětné informace ohledně odpadových nádob (objem, komodita, adresa, typ nádoby, datum posledního výsypu a frekvence výsypu) a detailní evidenci provedených svozových tras: svozové vozy, přidělené nádoby, délka trasy v km a v motohodinách, množství svezeného odpadu.

Analýzu v uplynulých týdnech absolvovali první svozové společnosti. Výsledky například prokázaly 42% prostor na efektivnější fungování, přímé souvislosti mezi konkrétními typy nádob a extrémní nákladovostí nebo vytyčení zón, ve kterých zaplněnost kontejnerů pravidelně nepřesahuje 40 procent. Zákazníci také ocenili identifikování konkrétních svozových tras, které dlouhodobě vykazují neefektivitu, a návrh nových cyklických tras, které dokáží lépe využít stávající infrastrukturu a obsloužit spravovanou lokalitu i s menším počtem svozových vozidel.

,,Jasně se nám ukazuje, že právě tento typ informací, který je obsažen v analýze, je to, co svozové společnosti potřebují, aby se na své řízení věděli podívat z nadhledu. Analýza je esenciální při spolupráci se zákazníkem - každá další produktová nástavba se připravuje snáz, protože zákazník rozumí, že vycházíme z jeho vlastních dat, "doplnil Martin Basila.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí