zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sedm zemí zahájilo projekt energeticky úsporné veřejné dopravy

12.08.2019
Energie
Doprava
Sedm zemí zahájilo projekt energeticky úsporné veřejné dopravy

Městské úřady, veřejní dopravci, univerzity a konzultanti udržitelné mobility ze střední Evropy posílí roli obnovitelných zdrojů energie ve veřejné dopravě. Zahájili nový projekt mezinárodní spolupráce EfficienCE hrazený z programu Interreg Střední Evropa, kde využívá veřejnou dopravu víc než 63 procent dojíždějících. Má snížit uhlíkovou stopu v regionu, tedy emise oxidu uhličitého, řekl dnes ČTK mluvčí Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP) René Vávro.

Do projektu se zapojilo sedm zemí. Spolu s Českem to jsou Německo, Polsko, Rakousko, Itálie, Maďarsko a Slovinsko. Dvanáct partnerů, včetně sedmi podniků veřejné dopravy, se bude v příštích třech letech snažit přispět k naplnění cílů uvedených v Bílé knize EU. K nim patří snížení emisí z dopravy do roku 2050 o 60 procent a také snížení využití "konvenčně poháněných" automobilů v MHD do roku 2030 na polovinu.

Samosprávě, organizátorům a provozovatelům veřejné dopravy má projekt pomoci s přípravou plánovacích a finančních strategií, akčních plánů a opatření pro provozování nízkouhlíkové infrastruktury. K aktivitám patří testování nových lehkých fotovoltaických materiálů, které budou napájet osvětlení, výtahy a eskalátory ve stanicích, a využití infrastruktury veřejné dopravy k nabíjení elektrických vozidel. PMDP pracují na bateriové posilovací stanici k vyrovnání špičkového zatížení v trolejové síti. "Podpoří energeticky účinné formy MHD, zejména rozvoj trolejbusů," řekl Vávro. Výsledky a zkušenosti si regiony předají.

Tříletý projekt s rozpočtem 2,4 milionu eur (téměř 62 milionů Kč) se uzavře 31. března 2022. Je hrazen z 83 procent z programu Interreg, tedy Evropským fondem pro regionální rozvoj. V plánu má celkem 29 výstupů.

Václav Prokš

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí