zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Češi spotřebují 133 litrů vody na osobu za den, přitom se mohou ,,omezit

11.06.2019
Voda
Pitná voda
Češi spotřebují 133 litrů vody na osobu za den, přitom se mohou ,,omezit

Dle dat Českého statistického úřadu stoupla průměrná denní spotřeba vody v České republice za loňský rok o 1,8 litru na 133 litrů. Téměř 67 % z celkového objemu spotřebuje průměrný Čech doma. Čtyřčlenná rodina tak spotřebuje v domácnosti, ale i mimo ní, průměrně 532 litrů vody za den. Přitom jak vyplývá z čísel českého výrobce sanitární elektroniky Sanela z Lanškrouna jenom používáním vhodné sanitární elektroniky může čtyřčlenná rodina ušetřit denně až 447 litrů vody.

Její reálná denní spotřeba by tak byla 85 litrů vody, na jednu osobu dokonce necelých 21 a půl litrů vody. ,,Taková rodina tak ročně uspoří až 14 tisíc korun," říká Pavel Rybka ze Sanely.

Firma spočítala, že taková čtyřčlenná rodina může ušetřit denně 140 litrů jenom při splachování, 182 litrů při sprchování a 125 litrů při mytí rukou. To, že Češi začínají úsporně myslet, potvrzují i prodejci sanitární techniky. Například prodej úsporných nádržek pro závěsné WC má neustále rostoucí tendenci.

Spotřeba vody je patrná také v kuchyni, kde se většina vody spotřebuje na mytí nádobí. Obecně se proto doporučuje používat myčku, která je znatelně úspornější, protože při ručním mytí nádobí pod tekoucí vodou za 10 minut proteče až 200 litrů vody. V rámci vaření se pak počítá průměrně se spotřebou 6 litrů vody na osobu za den.

Alarmujícím a zároveň poučným příkladem může být situace obyvatel Kapského města, kde z důvodu sucha a nedostatku vody v letech 2015 až 2018 zredukovali spotřebu vody o 60 procent. Díky řadě opatření mohou dnes obyvatelé tohoto druhého největšího města Jihoafrické republiky (987 tis. obyvatel) použít až 105 litrů na osobu za den. Opět je povoleno mytí aut a tři dny v týdnu je možné zalévat zahrady.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí