zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Valašské Meziříčí: Ve městě vznikla alej ze starých ovocných odrůd

13.02.2019
Příroda
Zemědělství
Urbánní ekologie
Valašské Meziříčí: Ve městě vznikla alej ze starých ovocných odrůd

Ve Valašském Meziříčí bylo založeno nové stromořadí podél panelové cesty nad fotbalovým stadionem. Liniová výsadba nese název Jedlá alej a tvoří ji 18 kusů ovocných dřevin různých druhů a odrůd, zapěstovaných ve formě vysokokmene. Město současně nechalo revitalizovat lipovou alej na ulici Králova.

Vzhledem k postupnému vytrácení se starých odrůd ovocných dřevin z krajiny se město Valašské Meziříčí rozhodlo uskutečnit projekt s názvem ,,Jedlá alej - Valašské Meziříčí". ,,Výsadba stromů byla realizována během měsíce listopadu a mimo sběr plodů má plnit také edukační cíl poznání, pěstování a zpracovávání plodů ovocných dřevin. Výpěstky si budou moci občané za pár let sami sklidit," sdělila místostarostka města Yvona Wojaczková (ANO). Finanční náklady na projekt činily 32 tisíc korun včetně DPH.

Dalším významným krokem v péči o městská stromořadí je úspěšná revitalizace lipové aleje na Králově ulici. ,,V rámci této akce jsme nechali odborně ošetřit stromolezeckou technikou 12 kusů vzrostlých lip," pokračovala místostarostka. ,,Lípy byly ve zhoršeném zdravotním stavu, a to především kvůli četnému výskytu jmelí, které stromům snižovalo vitalitu. Z tohoto důvodu bylo nutné provést zásah co nejrychleji," vysvětlil Tomáš Kunc z odboru komunálních služeb s tím, že cílem bylo zajištění stabilizace aktuálního zdravotního stavu vzrostlých stromů vzhledem k jejich vysoké biologické hodnotě.

Kontakt na Zdravé město
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí