zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Praze začala výstava starých odrůd ovoce,lidé je mohou ochutnat

22.09.2018
Zemědělství
V Praze začala výstava starých odrůd ovoce,lidé je mohou ochutnat

V pražském Domě ochránců přírody dnes začala výstava plodů starých odrůd ovoce, z nichž některé mohou návštěvníci ochutnat. K vidění bude více než 100 odrůd jabloní, hrušní nebo třeba ořešáků. Mezi nimi jsou typické odrůdy pro Česko, jako hruška Koporečka či Panenské české jablko, ale i vzácnosti, například kříženec hrušně a jeřábu vyšlechtěný v Praze - Tatarova hruška. Výstava potrvá do neděle a přístupná je vždy od 09:00 do 17:00.

Semenáč hrušky Koporečky objevil zhruba v druhé polovině 18. století na své zahradě Václav Kalina v Koporeči u Mostu. O její rozšíření do světa se postaral kníže Schwarzenberg, neboť ji začal pěstovat v sadech v Belgii, odkud pronikla pod jiným názvem do celé Evropy. Až ve 20. století se prokázalo, že původem odrůdy je Koporeč.

Výstava se koná v rámci celostátního programu Českého svazu ochránců přírody s názvem Oživení starých odrůd, který je zaměřen na vyhledávání starých odrůd ovocných stromů a jejich záchranu. Informace o starých odrůdách i gerofondových plochách jsou dostupné na webu www.stareodrudy.cz.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí